Как и от какво се произвежда нерафинирана кафява захар
Какво означа „нерафинирана кафява захар“? Защо производството ѝ е специфично? Наистина ли е различна от бялата? Отговорите на тези въпроси ще ви дадем в следващите редове.
Какво представлява захарта
Захарта е въглехидрат, който се синтезира в плодовете, зеленчуците и ядките. Това е естествен продукт, резултат от процесите на фотосинтеза. Но различните видове растения съдържат различно количество захари в себе си.
Най-много захари се откриват в кореноплодните зеленчуци в по-хладен климат, захарното цвекло и захарната тръстика. Най-високо е съдържанието на захароза в цвеклото и тръстиката и точно затова те се използват като основни суровини при производството на трапезната захар, която имаме у дома.
Тук ще ви разкажем как тръстиката се превръща в нежните кристалчета нерафинирана кафява захар, която толкова обичаме.
Как се произвежда нерафинирана кафява захар от тръстика
Има няколко региона в света, където се отглежда захарна тръстика в големи количества. Основните износители са Бразилия, Индия, Китай, Тайланд, Пакистан.
Кафява тръстикова захар Пасифлора обаче идва при вас директно от остров Мавриций. Реколтата там е популярна със своя богат вкус и аромат заради островния климат и тропическото слънце.
След като растенията узреят добре, те се жънат и се превозват от полето в най-близката захарна мелница. Там възможно най-скоро се измиват и се нарязват. После парчетата преминават през машина с огромни ролки, която изстисква и последната капка сок от стъблата по напълно механичен начин.
Полученият сок има кафяв цвят, който до голяма степен се запазва и в крайния продукт. Оттенъкът зависи от реколтата, така че не се учудвайте, ако в различните пакети получите захар с различни цветови нюанси.
При следващата стъпка в производството на нерафинирана кафява захар сокът се вари. Целта е да се изпари максимално много от водата и да остане гъст, кафяв, концентриран сироп. Той се нарича меласа.
Меласата може да се пакетира и предлага и в този вид, но нашата кафява тръстикова захар има нужда от още работа. Сиропът се оставя да съхне, докато кристализира. После преминава през процес на премахване на останалата влага и ненужни примеси.
Така се получават нежните кафяви кристалчета, които получавате в пакета Кафява тръстикова захар Пасифлора.
Какво е разликата между бяла и кафява захар
За да се получи рафинирана бяла захар, кристалите биват допълнително преработвани и избелвани чрез поредица от процеси и вещества. Но нерафинираната кафява захар претърпява по-малко обработка, отколкото бялата. Затова остава на фини, искрящи кристалчета в златисто-кафяв цвят. Те имат отличителен кехлибарен оттенък и хрупкава текстура.
Това означава, че разликата не е само в цвета ѝ. Тя запазва в състава си естествените витамини и минерали, които се съдържат в меласата. Но в нея остават също и натуралните аромати и вкусове на меласата.
Когато я използвате, ще усетите изкусителна комбинация от медени и карамелени нотки, които могат да променят всяка чаша кафе или чай и да направят домашните печива още по-апетитни.
Къде е по-добре да се използва нерафинирана кафява захар
Можете да замените бялата с кафява захар буквално навсякъде, където пожелаете. И не се налага да променяте количествата на продуктите в рецептите. Все пак има няколко класически ястия и напитки, в които кафявата захар се препоръчва.
Сладкарите най-често я добавят в маслено тесто и крем, тесто шу, бриош, кремове с маскарпоне, сладоледи, сорбета, карамелени заливки, блатове за торти. Но с нея можете да приготвите и сладки, бисквити, козунаци и всичко останало, което обичате.
Готвачите приготвят с нея сосове и маринати за месо.
Ако използвате кафява захар за кафето или чая си, ще получите по-богати вкусове и аромати, които ще подчертаят насладата от напитката.